sreda, 28. maj 2008
ponedeljek, 26. maj 2008
Polironman St. Polten

Sobo smo imeli v nekem Youth hostlu, ki nam ga je predlagala Nataša Nakrst, ki se je z družino prav tako nastanila v tem objektu. Na zunaj je zgledalo kot da smo prišli v kakšen zapor, notri pa je bilo čisto drugače. Naredili smo si makarone, odigrali Pictionary in zaspali kot ubiti. Vmes je Ivo začel nekaj tarnati, da mu je slabo in da se ne počuti dobro. To se je stopnjevalo do te mere, da nas je zjutraj zapustil. Vsak razmišlja po svoje, nočem mu tudi soliti pameti, vendar bi jaz storil drugače. Če smo pol leta sanjali o tem dogodku, bi se mogoče lahko vsaj boril do večera, saj pri bolezni nikoli ne veš kako se bo razvijala ali kdaj končala. Lahko bi tudi (vsaj jaz bi) ostal z nami saj bi ga pred, med in po tekmi še kako rabili. Vendar je kar je, jaz sem jaz, on je on in vsi preostali člani mu želimo čim hitrejše okrevanje.




Budilka zatuli še sredi noči, zajtrk ob šestih, stranišče, stranišče, stranišče in odhod na prizorišče. Še enkrat smo pregledali v tranzicijske vreče, dodali nekaj pijače v vsako, napumpali kolesa in odhiteli do vode. Do starta manj kot 15 minut, skok v neopren in to je to.



Kljub vsej borbi kar hitro mine in že sem s prvo vrečo v tranzicijskem šotoru. Hitro slečem neopren, gele natlačim v dres, med tekom pa si še nataknem čelado in oblečem rokavice. Zagrabim kolo in z njim tečem proti izhodu. Pravila so namreč taka, da v tranzicijski coni ne smeš sesti na kolo. Na samem izhodu pa pok in ... Guma je počena. Še preden pogledam dol, si zaželim da bi počila prva, ker jo je lažje zamenjati.
Na hitro staknem zadnjo gumo in začnem z menjavo. Gre mi dokaj dobro. Še sreča, da imam prvič namesto pumpe s seboj bombice (CO2, natakneš na ventilček, pritisneš, napolni zračnico na 6,5 barov). Ob vsej živčnosti ne vem kako bi mi uspelo s pumpo. Po približno 12 minutah sem na kolesu. Rabim kar nekaj kilometrov, da se umirim, nato pa začnem uživati. Vedno ko pridem na kolo, se mi zazdi da sem ven iz najhujšega, čeprav me čaka še cel kolesarski in tekaški del. Prvih dvajset kilomtrov je po avtocesti, nato pa se začne del po prelepi pokrajini z nekaj gradovi. Kmalu pridem do prvega klanca, ki pa ni nič kaj posebnega. Proge si namreč nismo ogledali, tako da sploh nismo vedeli kaj nas čaka. Nato gre pot kar precej dol skozi nekaj vasi in po približno 60 kilometrih pridemo do najtežjega vzpona. Tudi ta se mi ne zdi nič kaj posebnega, primerjam ga lahko z vzponom na Lubnik, ki pa je vseeno precej težji. Potem pa še 20 pretežno ravninskih kilometrov. Vmes dve postaji, ki sta bili odlično založeni. Na kolesu sem mogoče premalo jedel in pil, vendar mi ni pasalo. Popil sem dober liter vode in pol litra mešanice z Vitargom, pojedel dva gela, eno čokoladico, ter četrt banane.
Menjava mi gre dobro, čaka me samo še 21 km teka. Prvi kilometer pretečem v času 4:25, drugega 4:30. Ker si mi to zdi prehitro malo popustim in gledam na uro, da gre vedno okoli 4:45. Računam, da bom na koncu malo popustil in bo končni čas okoli 5 minut na kilometer. Vendar pa mi gre izredno dobro, tako da celo tekmo držim približno enak tempo. Na dosedanjih treh triatlonih sem imel proti koncu teka vedno vsaj nekaj težav, letos pa prav nobenih. Predzadnji kilometer sem tekel celo 4:22, kar je zame odlično celo na 10 kilometrsekem teku. Res pa je da mi je bil ta tek izredno všeč. Okrepčevalnice so bile pogoste, vmes so vrteli glasbo, proga je bila tudi razgibana. Skratka, vmes je bilo toliko zanimivosti, da kar pozabiš na tek. ( pojedel 2 gela, četrt banane, na vsaki postaji naredil velik požirek vode, majhen požirek Coca Cole)
Skozi cilj sem prišel v času 5:25:53. Plavanje 38:28, prva menjava 12:07, kolo 2:50:22 (povprečna 31,7 km/h), druga menjava 2:26, tek 1:42:28 (4:44/km;proga je bila dolga 21,6km).
Vsi časi razen mogoče plavanja so veliko boljši kot na prejšnjih polovičkah v Grazu, tako da sem bil prezadovoljen.Tudi Lojze (čas 4:46:14; plavanje 37:29, kolo 2:34:19 , tek 1:27:13) in Medo (čas 5:19:34; plavanje 39:12, kolo 2:47:36 , tek 1:44:46) sta bila prezadovoljna. Zvečer smo najprej v družbi Nataše Nakrst ( v svoji kategoriji je drugouvršeno prehitela za 35 minut) in njene družine, nato pa še sami dodobra zalili Lojzeto uvrstitev na Florido.
Organizacija same tekme vrhunska, proga za kolo fenomenalna, mesto katastrofa, družba in vse ostalo odlično.

nedelja, 18. maj 2008
Še en teden do St. Poltna
PLAVANJE
- tridres
- čip
- trak za čip 2x
- Polar pas
- plavalna očala 2x
- sprej za očala
- krema
- neopren
- BCAA 4 kom in enervitene sokec za pred štartom
- plavalna kapa 2x
- čepi za v ušesa
KOLO
- kolo
- čevlji
- nogavice
- bidoni
- rezervni tabular 2x
- čelada (tri) + navadna čelada
- kolesarska očala
- brisača
- pas za številko s številko 2x
- pumpa
- geli na kolesu 7 kom
- enervitene sokec 2 kom in BCAA 8 kom (mala vrečica za v dres)
- frutabele 2 kom
TEK
- superge
- nogavice
- kapa Ironman
- očala (tekaška)
- brisača
- bidon z iso napitkom
- BCAA 4x v kapi
- enervitene sokec 2x v kapi
- gel 2x v kapi
- krema za sončenje
OSTALO
- Sponke
- Gensan hidrati
- Sol
- Isostar, napitki - Ice power, Ice power hot…
- Pumpa (velika) - vitamini, olje
- Hrana za dneve pred tekmo - črna elastika, siv lepilni trak, sponke
- Voda (2 kartona) - ortoza za meča, CEP nogavice?
- Rokavčki, nogavčki - kopalke, tek. dres…
- BCAA
- Vodni flumastri - oznake za tranzicijske vrečke
Naši aduti za St. Polten Medo, Ivo, Lojze

Lojze in Schweinsteiger na Celje-Logarska


ponedeljek, 12. maj 2008
Predavanje dr. France Cokana
France Cokan je bil rojen leta 1931 v Osijeku. Nekaj časa je živel še v Beogradu, večino mladosti pa je preživel v Sloveniji. Po spodletelem sprejemnem izpitu iz arhitekture so ga sprejeli na oddelek za nuklearno fiziko in medicino. Sredi študija pa se je zaradi slabih političnih razmer odločil zapustiti Slovenijo in začeti novo življenje, pa četudi na dnu. Naredil si je spisek 20 ljudi, s katerimi je imel stike po svetu, in tako pristal pri daljni sestrični v Angliji. Tam si je našel delo v bolnici. Kljub trdemu delu in varčevanju se je iz Anglije vrnil samo z novim dežnim plaščem. V Sloveniji je končal staž. Po diplomi na medicinski fakulteti je predvsem zaradi pridobitve potnega lista odslužil vojaški rok in potem kmalu z ladjo ''Hrvatska'' odplul v Ameriko. Ker je imel s seboj priporočilno pismo za opravljanje staža, je zaradi pomanjkanja denarja takoj pričel z delom v bolnici. Po opravljenem strokovnem izpitu dobi delo pri znanem kardiologu Nelsonu, ki je že leta 1964 trdil, da se s pravilno dieto da odmašiti in ozdraviti zamaščene srčne arterije. Potem pa ga je golo naključje pripeljalo do njegove največje ljubezni. Pri sprehodu je zagledal gručo ljudi in ji sledil. V oči so mu padle dekleta s popolno postavo. Bili so triatlonci. Kmalu se je udeležil že prvega triatlona, ob koncu prve sezone že končal polovični ironman (1.9;90;21) in se na Ironmanu Japonske leta 1985 kljub padcu s kolesom in zlomljenim rebrom že naslednje leto uvrstil na Svetovno prvenstvo v ironmanu na Havajih. Ostalo pa je zgodovina. Udeležil se je 36 tekem Ironmana. Osvojil je 17 prvih mest v svoji starostni kategoriji, od tega 10 na Svetovnem prvenstvu na Havajih. Opravil je nešteto predavanj (skoraj vsa brezplačna).
O vsem tem in še o mnogočem, predvsem pa o triatlonu in zdravem življenju bo govoril 2. junija na Višji strokovni šoli B&B, Ljubljanska cesta 30, 4000 Kranj. INFO Edo 040853374, Matej 040290222


nedelja, 11. maj 2008
DOS


nedelja, 4. maj 2008
Kolo Črnivec, Kamniška Bistrica
107,6 kilometra
4:03 ure
140 povprečen utrip
26,6 km/h povprečna hitrost
935 metrov vzpona
Proga je skoraj popolnoma ravninska razen vzpona na Črnivec:
- začetek vzpona Črna (437 m. n. v.)
- konec vzpona prelaz Črnivec (902 m)
- višinska razlika: 465 m
- dolžina klanca: 11,3 km
- povp. naklon: 4,1%
- max. naklon: 10%
in v Kamniško Bistrico, ki pa ni omembe vreden.
sobota, 3. maj 2008
Styrassic park-park dinozavrov
Dinozavri sodijo med najčudovitejše in najuspešnejše živali, kar jih je kdaj živelo. Iz prednikov, ki niso bili večji od psa, so se razvili v ogromne plenilce, težke kot slon, v rastlinojede, dolge za nekaj avtobusov, in v okretna majhna bitja, ne večja kot kokoš. Pojavili so se približno pred 230 milijoni let in kraljevali neverjetnih 165 milijonov let. Potem pa so pred 65 milijoni let nenadoma skrivnostno izginili. Pravzaprav ni preživela niti ena kopenska žival, ki bi bila večja od psa. Znanih je najmanj 80 teorij o tem, kako naj bi bilo toliko življenja zbrisaneg z obličja sveta. Ena izmed najbolj verjetnih se je dogajala v Mehiki. Okoli leta 1900 so geologi v Mehiki odkrili 180 km širok krater, ki naj bi nastal ob trku kometa ali asteorida pred 65 milijoni leti, takrat ko so izginili dinozavri. Sila ob trku je bila gromozanska. Ozračje so napolnili orjaški oblaki skalovja ter prahu in zakrili Sonce. Morda so dinozavri poginili v temnih, bridkih mesecih, ki so sledili katastrofi.
Eden izmed največjih dinozavrov je bil Brahiozaver, ki je tehtal 40 ton ali toliko kot 7 slonov. Njegova posebnost pa je bila tudi, da je imel edini izmed dinozavrov prednji nogi daljši kot zadnji, smisel je bil v tem, da je lažje dosegel hrano.









Stegozaver napada ceratozavra

Deinonihi napadajao Parazaurolufa
Sajhanija

Igvanodon je bil dolg okoli 10 metrov in je tehtal dobrih 5 ton. Igvanodoni so lahko dosegali hitrosti do 30 km/h. Igvanodon je spadal v družino rastlinojedih dinozavrov.
